Müşteri:
MAPFRE VAKFI
Proje:
ŞEHRİN AKILLI ÇOCUKLARI
BRIEF:
Fundacion Mapfre ajansımızla görüşerek yol güvenliği konusunda kamuoyunun bilincini arttırmayı hedeflediklerini belirterek; bizden trafik eğitimi alanında yürüttükleri çocuk tiyatrosunun zenginleştirmemizi ve öncelikli olarak risk altındaki gruplar (çocuklar, gençler, yetişkinler ve yaşlılar) ve savunmasız gruplar (yaya ve iki tekerlekli araçların sürücüleri) üzerine bir sosyal sorumluluk projesi geliştirmemizi istedi.

Deprecated: class-oembed.php is deprecated since version 5.3.0! Use wp-includes/class-wp-oembed.php instead. in /var/www/html/wp-includes/functions.php on line 4907
PROJE AÇIKLAMASI:
Trafik ve yol güvenliği alanında daha önce yapılmış birçok sosyal sorumluluk projesini inceledik. İncelediğimiz projelerin büyük bir kısmında emniyet kemeri, aşırı hız gibi günümüzün ana sorunlarını ele alan bir öğreti olduğunu tespit ettik.
 
Günümüz çocuklarının trafiğin gelecekteki aktörleri olduğunu ve 2030’lu yıllarda direksiyon başına geçeceği gerçeğiyle hedef kitlemizi çocuklar olarak belirledik. Teknolojinin de etkisiyle günümüz sorunlarının gelecekte büyük bir oranda düzeleceği öngörülmekte. Dolayısıyla çocuklara şu anki sorunları anlatmak yerine onlardan genel trafik olgusuna ve geleceğin şehirlerine odaklanmalarını hedefledik.
 “Trafiğin gelecekteki aktörleri olan çocuklar ile birlikte geleceğin akıllı şehirlerini nasıl tasarlarız?” mottosu ile yola çıktık ve projeyi uzun vadede 10 yıl olarak tasarladık. Bu öngörüye dayanarak projeyi alternatif bir eğitim metodolojisi ile birleştirerek “tamamen çocukların planlayıp yürüttüğü” bir proje haline getirdik. İnteraktif tiyatro etkinliği ile de görsel olarak projemizi somutlaştırdık.
UYGULAMA:
İstanbul’un farklı bölgelerinden 30 okul ve 100’e yakın gönüllü öğretmen seçtik. Bu öğretmenlere okullarda proje dahilinde kullanacakları “Sor-Keşfet-Üret” metodolojisini anlattık. Çocukları mevcuttaki gibi yaşlarına göre değil, ilgi ve meraklarına göre gruplandırarak proje ekipleri oluşturduk. Bunun yanı sıra çocukların meraklarından yola çıkarak trafik üzerine düşünmeleri için bir hikaye yazdık ve hikayenin devamını interaktif bir tiyatro ile sahneledik. Aynı zamanda çocukların birbiriyle ve projeye bağlı diğer okullardaki çocuklarla iletişim kurabilecekleri bir portal hazırladık.

Yaklaşık 2 yıldır, 30 okula ve 20 bin’den fazla öğrenciye ulaşma fırsatımız oldu. Çocuklarla birlikte trafik üzerine düşünme, sorunlara çözüm bulma, geleceğin şehirlerini tasarlama ve akıllı şehirler oluşturma konularında çalışmalar yaptık.
  • 3 eğitim-öğretim dönemi içinde 30 okul ve 20 bin’den fazla öğrenciye ulaştık.
  • Çocuklarla beraber 50’den fazla fikir, 30’dan fazla uygulanabilir proje çıkardık.
  • 150’den fazla defa sahnelenen interaktif tiyatro etkinliği yaptık.
  • Hiçbir PR bütçesi harcamadan çeşitli haber sitelerine konu olduk.
  • Sosyal medyada 300 bin’den fazla etkileşim aldık.